Spider-Man Online Forum

Pełna wersja: Halloween
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Właśnie. Co o tym myślicie?
Jak wczoraj do mnie wpadła zgraja szczerbatych diab?ów proszęca o cukierek, myśla?em że pójd? po paralizator. Tak, nie szanuj? tej Hameryka?skiej tradycji. Mamy swoje Zaduszki. Walentynki (te? od nich) da sie przeżył, ale to już dla mnie przesada. Najgorsze jest to że media zachęcają wręcz do hallowenoeych praktyk. Jakie wy macie o tym zdanie?

PS: Dzieciaki pozna?y, co to znaczy wkurza? mrocznego lorda. Dark side...
Mnie Halloween'owe praktyki nie przeszkadzaj?, u mnie w bloku tez troje dzieci w przebraniu chciało cukierki, z tego co wiem, matka im da?a po 1 i se poszli.

Nie rozumiem bulwersu związanego z tym ?owem cukierków, czepiajcie się innych geniuszy którzy demoluj? groby.
Taa. Do mnie na szczęście nikt nie zapuka? w tym roku. Może są na tyle "mądrzy" i wiedzą, że w Polsce się nie obchodzi Halloween tak jak w Ameryce. W Polsce nie chodzi się od drzwi do drzwi po cukierki. Jak rok temu do mnie zapuka?o rodzeństwo kompletnych kretynów ok. 2 lata starsi odemnie i prosili o cukierki to powiedziałem tak: "Eeee... do widzenia?". Drzwi zamkn??em i podgl?dałem jak pukaj? do kolejnych drzwi i dostaj? "wa?ka" :lol:. Dla mnie Halloween w Polsce nie istnieje.
A mnie to nie przeszkadza. Jak chcę to niech sobie chodzą.Przynajmniej same sobie trochę zarobił. Ja oczywiście zakupywa?em lizaków i przyszło tylko dwoje dzieci. więc resztą musiałem wtr?bi? sam :D Wkurza mnie tylko to,że mówił iż zrobić psikusa, a tak naprawdę nic nie robić (a ja chciałbym zobaczyć jak np. owijaj? dom srajta?m?)
Dla mnie jest to na pewno lepsze niż to co my obchodzimy. Polska jak zawsze musi się różni? i wymyślaj? durne święto w którym wypada iść na cmentarz, dla szpanu kupił największy znicz i największy bukiet, a do tego wszyscy chodzą smutni. W Ameryce przynajmniej potrafią się bawił.
Ta, tylko że oni WY??CZNIE potrafią się bawił. A są sytuacje, kiedy taknie wypada. To tyle, pouszczam już emat ;p
<michal> przezy?em dzisiaj szok... slysze pukanie do drzwi, otwieram a tam banda gnojkow poprzebieranych za duchy i kosciotrupy krzyczy "cukierek albo psikus"
<michal> to ja mowie zeby poczekali
<tworas> i co poszedles po cukierki? :D
<michal> nie, wzialem bejsbola otworzylem drzwi i sie spytalem czy moze nie wola dostac !@#$
<tworas> LOL
<michal> amerykanizacji im sie jestem głupi zachcialo...

:D

Dla mnie jest to cos fajnego i chcialbym zeby weszlo do Polski, to ze Amieryka jest inna to wiadomo ale nic zlego nie robia. Helo?in w sensie, przebrania, dzieci i cukierki jest jak najbaridzej ok bo nikt nikomu krzywdy nie robi a o zmarlych pamietac trzeba zawsze nie tylko 1 listopada. Nie widze tez przeszkod zeby bylo i 1 i drugie gdyz Halloween to 31.10 a Wszystkich Swietych 1.11 :)
Ja tam za ,,Helo?in''. zbytnio nie przepadam.
Pierwsze primo to ?ażenie po domach za słodyczami mnie jakoś nie podnieca.
Drugie primo, że szkoda, by mi było kupować tony cukierków, tylko po to, żeby dał dzieciom.
Trzecie primo: cukierki można kupił w sklepie, więc nie ma potrzeby ?ebrać ich od ludzi ;) .
Do mnie nikt nie przyszedł(i dobrze, kumplom grozi?em, że wezm? szczotk? do kibla i im przywalę)), ale u brata mojego starszego co mieszka w Luboniu to wysmarowali domofon smarem(czy czym? w tym stylu) i pierze poprzyklejali ;)
Nie wiem po co te bzdety wymyślili, w Polsce jest dzień zmarłych a nie jakieś głupie ?ebranie o cukierki jakby se kupił nie mogli.
Polska ma swoje stare dobre tradycje i nie musi żadnych przejmować z innych krajów. Nie dajmy się zamerykanizować. Dobrze, że nikt u nas nie obchodzi odkrycia Ameryki
Mi osobiście to święto nie przeszkadza. Do mnie nikt nigdy nie przyszedł po cukierki :P, a ogólnie to po mojej okolicy nikt taki nie chodzi. U mnie w mie?cie to zwykły dzień :P ...
Daniel121096,Nov 2 2008, 08:02 PM napisał(a):Polsce jest dzień zmarłych
Nie dzień zmarłych, tylko Wszystkich ?wi?tych i proszę o tym pamięta?, bo to ogromna różnica.

Jeśli chodzi o moje zdanie, to jak ktoś chce, to niech sobie je "obchodzi". Ja jestem Polakiem Katolikiem w Polsce, więc nie obchodzą cudzych (i poga?skich) ?wi?t. Na szczęście tego wieczoru byłem w pracy, więc nikt nie zawracał mi głowy pierdo?ami.

krisstofer1992,Nov 2 2008, 11:13 AM napisał(a):Dla mnie jest to na pewno lepsze niż to co my obchodzimy. Polska jak zawsze musi się różni? i wymyślaj? durne święto w którym wypada iść na cmentarz, dla szpanu kupił największy znicz i największy bukiet, a do tego wszyscy chodzą smutni.

Wszystkich ?wi?tych nie jest polskim ?wi?tem. Jest to święto końcielne obchodzone na całym świecie. Nie jest też w żadnym razie jakąkolwiek alternatyw? dla Halloween (swoją drog? w nazwie tematu jest literówka), choćby dlatego, że odbywa się innego dnia, a znana nam dzisiaj formu?a Halloween jest jej zniekszta?con? (użyćbym nawet określenia "sparodiowan?") wersję. Generalnie nie nazwać bym nawet tego czegoś "?wi?tem". Poza tym ,mnie podoba się nasza forma Wszystkich ?wi?tych.
Hybrid,Nov 2 2008, 08:07 PM napisał(a):Nie dajmy się zamerykanizować.
Ale więcej Ameryka?skiego Spider-man'a był w Polsce chciał, no nie? :spidey_usa:
Wszystkich ?wi?tych to święto radosne. Nie widze przeszkód aby amryka?skie halloween miało przeszkadza? w chrze?cija?skich obrządach pod warunkiem że b ędzie traktowane tylko i wyłącznie jako zabawa.
Revan napisał(a):Nie rozumiem bulwersu związanego z tym ?owem cukierków, czepiajcie się innych geniuszy którzy demoluj? groby.
Dokżadnie. Dziej? się rzeczy poważniejsze niż to, że komu? przeszkadzaj? poprzebierane dzieciaki.

Darth Destruktor napisał(a):Ta, tylko że oni WY??CZNIE potrafią się bawił. A są sytuacje, kiedy taknie wypada.
Sk?d takie rzeczy wiesz? Czy na pogrzebach też się bawił? Poza tym kiedy nie wypada się bawił? Jeżeli człowiek pracuje praktycznie cały rok to chyba może sobie pozwolił na chwilę relaksu?

Dla mnie osobiście takim jedynym w zasadzie pozytywem Wszystkich ?wi?tych jest to, że można się spotka? z rodzin?, co nie zawsze jest możliwe.
A Halloween? Jeżeli dzieciaki mają frajd? to bardzo dobrze, że coś takiego pojawia się w Polsce.
rzadlo,Nov 3 2008, 01:07 PM napisał(a):Czy na pogrzebach też się bawił?
Bardzo często tak, zwłaszcza w środowiskach murzy?skich. Tylko, że to akurat wynika poniek?d z chrześcijaństwa.
Halloween to dobra zabawa dla dzieci i dobry pomysł na różnorakie imprezy (przebieranie się). Kto nie chce nie musi w tym uczestniczy?, ale nie rozumiem dlaczego niektórzy od razu szykanuj? to święto i jego uczestników. Przecież ono w ?aden sposób nie zagrała życiu religijnemu katolików ani nie przeszkadza w obchodzeniu Wszystkich ?wi?tych "na smutno" bo odbywa się innego dnia. To nie jest nawet żadna alternatywa tylko kolejna zabawa któr? czerpiemy z innych kultur. A takie Walentynki? Komu tak naprawdę przeszkadza to, że w ten dzień zakochani robić sobie prezenty, rysuj? serca czy chodzą wtedy na romantyczne spacery? Nie ma w tym absolutnie nic złego, a nawet powiedziałbym, że to bardzo dobrze, że w czasach takie jak te w których żyjemy, szybkich, m?cz?cych i stresogennych coś przypomina nam o uczuciowej naturze człowieka. (BTW Walentynki pochodzą z Kanady nie z USA...).

Seth wspomniał o tym, że jako katolik nie czuje potrzeby obchodzenia wywodz?cego się z poga?skich obrządków święta (w kontek?cie Halloween). Czy wiecie, że chodzenie ze ?więconk? w Wielkanoc też wywodzi się z obrządków poga?skich? A że kult choinki nie dośc że jest poga?ski (czczenie się natury - drzewo) to wywodzi się z Niemiec? Bardzo wiele "naszych" tradycji ma swoje korzenie w obrządach poga?skich i wiele przyw?drowało do nas z innych krajów. Po prostu chrześcijaństwo wch?on??o wiele z tych obrządów i dopowiedziało do nich własn? histori? po to by ludzie ?atwiej mogli zaakceptować nową wiar?. Nie dajmy się zwariować. więcej luzu i dystansu do świata i siebie. Polecam!
Wookie,Nov 3 2008, 07:04 PM napisał(a):A że kult choinki nie dośc że jest poga?ski (czczenie się natury - drzewo) to wywodzi się z Niemiec?
I tu nie masz racji. Po pierwsze nie ma mowy o żadnym kulcie choinki, bo nikt jej nie czci ani się do niej nie modli, tylko o tradycji strojenia choinki, a to duża różnica. Po drugie jest to zwyczaj rdzennie chrze?cija?ski zapoczątkowany około XVI wieku. Do tego w żadnym stopniu nie symbolizuje się natury.
_SetH_,Nov 4 2008, 01:35 AM napisał(a):Po drugie jest to zwyczaj rdzennie chrze?cija?ski zapoczątkowany około XVI wieku. Do tego w żadnym stopniu nie symbolizuje się natury.
Nawet wikipedia potwierdza słowa Wookie'go:

Wikipedia napisał(a):Choinka - ustrojone drzewko, ?wierku lub jod?y (rzadziej sosny), pierwotnie więzane z poga?sk? tradycj? ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączn? ozdobą w czasie ?wi?t Bo?ego Narodzenia.
Tradycja choinki ma swoje korzenie w poga?skich obyczajach i została zapo?yczona przez religi? chrze?cija?sk?.

Wikipedia napisał(a):Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku
Jest tu wyraźnie napisane, że jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI w. Wcze?niej był to poga?ski obyczaj, mający na celu symbolizowanie życia i odradzania się, trwania i p?odności.
Nie roz?mieszaj mnie, Wikipedia to żadne źródło. Czasem piszę tam takie głupoty, że aż zęby bol?, a zwłaszcza w has?ach związanych z teologi?. Z resztą nigdzie nie jest tam napisane, że tradycja chrze?cija?ska przej??a takową tradycj?, a jedynie, że iglaki były podmiotem poga?skich kultów. Czy to, że zarówno S?owianie jaki i Egipcjanie i Majowie czcili sło?ce, znaczy że który? z tych kultów wywodzi się z innego?

EDIT:
Generalnie ta dyskusja nie ma większego sensu, jeśli coś zostało przyjąte w chrześcijaństwie, to niezaleśnie od tego skąd się wywodzi, jest chrze?cija?skie, jeśli nie, to nie. Halloween nie jest uznawane przez końció?, więc jest poga?skie. Koniec, kropka. Poza tym, należy rozróżni? celtyckie święto duchów i XX-sto wieczn? zabaw? w przebieranki za postacie z filmów, bo jedno z drugim w zasadzie nie ma wiele wspólnego. Moje zdanie jest takie jak już wcześniej pisaćem:
Halloween jako zabawa - tak, jak ktoś ma ochot?, to czemu nie.
Halloween jako święto - nie, jest to poga?ski zwyczaj i nie przystoi chrze?cijanom.
Wszystko tak naprawdę rozchodzi się o to, jak kto do tego podchodzi.
Stron: 1 2