Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc z angielskiego
Witam, jestem w 2 klasie, ang rozszerzony i mam przygotować prezentacj? w stylu maturalnym o wadach i zaletach operacji plastycznych w ramach ?wicze? do maturki;)Czy ktoś kto w?ada DOBRZE tym j?zykiem byłby sk?onny poprawić błędy i ewentualnie dał jakąś opinie, powiedzieć co gdzie można by zmienił ?

Oto moja skromna praca:

*I'm going to talk about plastic surgeries, advantages and disadvantages of it. in this day and age there is more and more people who wants to do such a thing like surgery on themselves. it have two sides like everything.
*On the one hand we have tiny things like nose operation just to improve our appearance. More people thinks that after a surgery they're enhance the're lives, others looks at them different, better, they're more confident than before. On the other hand we have serious issues like using this section of medicine to saving lives. The best example will be latest case of 46 yr(s) old Connie Culp that lost most of her face after badly accident. Before the transplantation she cant' eat or breath herself but now she can ! And she looks like a human. According to such cases, medicine can still develop. So there is a big advantage of surgeries.
*Moving on to disadvantages, a surgery is very painfull. Also a lot of operations have not ended succesfully. Some people have just the other way about their's looks. In fact, surgeries are dangerous to our health. We may lost our senses or parts of body thereby.
*Finally, we have so much prons as cons (zalety i wady, taką). I think that it's nothing wrong to have an operation if it will make a work easier for us or just make us happier. If someone thinks that he will be more attractive why he shouldn't do it? But we can't overreact and go under a knive with every little defect.
Odpowiedz
Rozumiem, że jest to mówiona prezentacja. Czy tak czy siak nie jest najgorzej:P, ale kilka uwag ode mnie. Mam nadzieję, że pomocnych:P.

Cytat:people who wants
People jest liczb? mnog? czyli bez s będzie "want", natomiast s przyda się chwilę później, gdzie masz "it have two sides" i powinno był "it has"

Cytat:More people thinks that after a surgery they're enhance the're lives, others looks at them different, better, they're more confident than before.
Most people think that after a surgery they will enhance their life, will be more confident than before it and that other people will look at them different. Jak dla mnie to raczej tak powinno był, ale nie jestem też przekonany co do "look at them different":P.

Cytat:using this section of medicine to saving lives
"using this section of medicine to save lives" raczej.

Cytat:will be latest
will be the latest

Cytat:Before the transplantation she cant' eat or breath herself
she couldn't eat or breath by herself.

Cytat:And she looks like a human.
Tego bym nie mówił, raczej coś w stylu she looks way better now.

Cytat:So there is a big advantage of surgeries.
"this is" chyba lepiej pasuje. Zamiast "big" dałbym raczej "serious", "great" albo "major"

Cytat:painfull
Przez jedno "l", ale że to prezentacja mówiona jak mniemam to nie ma znaczenia:P.

Odpowiedz
Dzięki bardzo, na pewno się przyda. Prezentacja mówiona więc nacisk będzie bardziej na p?ynno?? i poprawn? wymową niż na tre??. A ktoś inny może jeszcze coś ciekawego powie ? ;>
Odpowiedz
Cytat:Most people think that after a surgery they will enhance their life, will be more confident than before it and that other people will look at them different

Osobiście to, to zdanie mi nie leży. Wydaje mi się, że lepiej brzmi tak:

Most people think that there lives will change after surgery, which will make them more confident then before, and as aresult of that other people will look at them diffrently.

Co do reszty zda? to, nie mam zastrze?e?, ale jeszcze pomyśl? :)

Mam nadzieję, że pomogęem.
Odpowiedz
Na innym forum gdzie zamie?ci?em taki sam temat jedyn? odpowied? jak? dostałem było to że w niektórych miejscach tłumaczeniejest zbyt dosłowne ale miejsca te nie zostały już wskazane. Ja jeszcze zastanawiam się nad zdaniem "Some people have just the other way about their's looks." Moim słownikiem był infobot na gadu więc użyłem stwierdzenia just the other way about ale nie wiem czy have przed jest ok, chodzi o to że otrzymali inny efekt, nie powinno był get ?;)
Odpowiedz
Cytat:"Some people have just the other way about their's looks."

Musze przyzna?, że zupełnie nie rozumiem tego zdania, w jakim kontek?cie miałoby ono wyst?pił?

Odpowiedz
chodzi o to że otrzymali inny efekt
Odpowiedz
Dzięki bardzo za pomoc, jestem właśnie po ang no i musz? powiedzieć że nie było źle biorąc pod uwagę że nie nauczy?em się tego tylko przeczytałem sobie to raz poprawione na przerwie:)Oczywiście głupie miny kolegów rozpraszaj? ale jedyne drobne błędy w wymowie i troszk? wstęp za krótki a nauczycielka jest bardzo wymagająca. Jak spojrza?a na kartk? to błędów nie było więc pewnie dostane to 5. Jeszcze raz dzięki i kocham was wszystkich ;**
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości